Why-Its-a-Good-Idea-to-Reshare-GooglePlus-Content-from-Influencers
راهنمای کامل برای جذب مشتریان جدید با استفاده از گوگل پلاس
2 دسامبر, 2014
dddd
24 سپتامبر, 2017

اگر از شما بخواهند اولین چیزی که پس از شنیدن عنوان «شبکه‌های اجتماعی» در ذهن‌تان می‌آید به زبان بیاورید، احتمالاً «فیسبوک»، «توییتر» و یا «اینستاگرام» خواهد بود و حتماً «گوگل‌پلاس» جزو آنها نیست. ولی چرا باز هم کارشناسان به این شبکه اطمینان می‌کنند؟ قبلاً ابتکار عمل گوگل، یکی از دلایل این اطمینان بود؛ ولی این موضوع نیز هم‌اکنون رنگ باخته و باید دید چه عامل محرّک دیگری می‌توان برای بازاریابی گوگل‌پلاس یافت.

دلیل نخست، درگیرشدن زیاد مخاطبان با آن است. البته همه کسانی که از اینترنت استفاده می‌کنند، در این شبکه حضور ندارند، ولی در همین حال، گوگل بیشترین سطح درگیر شدن مخاطب را دارد. مطابق تحقیقی از فارستر، پست‌های نوشته‌شده در گوگل‌پلاس به اندازه‌ای برابر با فیسبوک و دو برابر تویتر، واکنش مخاطب را در پی دارد. این نکته از این جهت اهمیت دارد که بدانیم این دو شبکه اجتماعی به مراتب محبوب‌تر از گوگل‌پلاس هستند.

رازهای دیگری که در این وضعیت گوگل‌پلاس نهفته است:

واکنش‌ها به یک پست در فیسبوک برای هر کاربر 0.073 درصد است؛ در حالی که این مقدار برای یک پست در گوگل‌پلاس 0.069 درصد است.
گوگل‌پلاس دارای ۵۴۰ میلیون کاربر فعال و ۲۰ میلیون کاربر منحصر به فرد از طریق موبایل به صورت ماهانه است.
رشد کاربران برنامه موبایل گوگل‌پلاس از دسامبر ۲۰۱۳ تا می ۲۰۱۴ به میزان ۱۴ درصد بوده است.
نسبت تعامل کاربران گوگل‌پلاس با برندهای مثبت ۵۳ درصد و در همین حال، با برندهای منفی ۱۸ درصد است.
نسبت ورود با اکانت گوگل‌پلاس به سایت‌های دیگر 32.9 درصد است.
متوسط حضور کاربران در گوگل پلاس 3.46 دقیقه است.

اگر هنوز در بررسی قابلیت‌های نامحدود این شبکه اجتماعی قانع نشده‌اید، در ادامه پنج زمینه را مرور می‌کنیم که گوگل‌پلاس نسبت به فیسبوک برتری دارد.

بهتر دیده‌شدن در نتایج جستجوی گوگل : 

بدیهی است که گوگل برای جستجو در شبکه‌های اجتماعی، گوگل‌پلاس را به دیگران ترجیح خواهد داد. اگر در این پلتفرم به صورت منظم مطلب منتشر کنید، شانس اینکه افرادی که شما را دنبال می‌کنند و یا شما را در حلقه‌های خود دارند، با جستجوی یک کلیدواژه مرتبط، مطلب شما را پیدا کنند، وجود دارد. در اینجا، یک مثال را بررسی می‌کنیم:

همان‌طور که می‌بینید، عبارت “Sunday Flowers” تایپ شده و یک مطلب مرتبط از شخصی به نام «Matt Cutts» در گوگل‌پلاس پیدا شده است؛ کسی که توسط شخص جستجو کننده در این پلتفرم دنبال می‌شده است.

صفحات تجاری گوگل‌پلاس در نتایج جستجو بیشتر ظاهر می‌شوند. در اینجا برای یک مجموعه جدید شلوارهای Levi’s جستجو شده و یک نتیجه نیز از صفحه گوگل‌پلاس مربوط به برند نمایش داده شده است.

به همین‌ترتیب، دنبال‌کنندگان شما نیز می‌توانند پست‌های گوگل‌پلاس‌تان را در نتایج جستجویشان مشاهده کنند. هر چه مطالب بیشتری در گوگل‌پلاس به اشتراک بگذارید، اعتبار شما در گوگل نیز بالا می‌رود. 

هیچ شبکه اجتماعی دیگری در نتایج جستجوی گوگل، چنین وضعیتی ندارد.

دسترسی مضاعف با انجمن های گوگل‌پلاس

انجمن های گوگل‌پلاس عملکردی مشابه گروه‌های فیسبوک دارند؛ ولی در عین حال، ترافیک بیشتری را برای شما ایجاد می‌کنند. هر نوع انجمنی را می‌توان در گوگل‌پلاس پیدا کرد. اگر هم خواسته باشید، می‌توانید انجمن مورد نظر خود را ایجاد کنید.

 انجمن هایی را انتخاب کنید که بیشترین بازدیدها و گفتگوها را داشته باشند. این انجمن ها نباید لزوماً محبوب‌ترین‌ و یا دارای بیشترین واکنش مخاطب باشند. در انتخاب خود، هوشمندانه عمل کنید. هدف‌تان از عضو شدن در یک انجمن، جذب بیشتر ترافیک برای وب‌سایت‌تان نباشد. شما باید فعالیت داشته باشید تا بتوانید نظر کاربران دنبال‌کننده را به خود جلب کنید.

به این منظور، کامنت‌گذاری، +1 و اشتراک مطالب دیگران می‌توانند مفید باشند. وقتی کامنت می‌گذارید، سعی کنید که حتماً ارزشمند باشد. از کامنت‌های کلی مانند «مطلب خوبی بود» یا «ممنون از پستی که گذاشتی» اجتناب کنید.

همیشه در یک دسته‌بندی مناسب پست‌ها را ارسال کنید تا جداسازی محتوا بهتر صورت گیرد. این کار همچنین کمک می‌کند که مطالب شما در مرتبط‌ترین دسته‌بندی قرار گیرند. این دسته‌بندی‌ها را می‌توان در ستون سمت چپ صفحه انجمن مشاهده کرد. اگر بر روی یک دسته‌بندی کلیک کنید، خواهید دید که چگونه محتواها از مطالب دیگر حاضران در انجمنتفکیک خواهند شد.

در این تصویر ملاحظه می‌کنید که نتایج حاصل از کلیدواژه “Nails” متفاوت با “Skin” است. این‌ ویژگی از این جهت مفید است که تاریخ ارسال مطلب اهمیت نداشته و اگر کسی دسته‌بندی آن را جستجو کند، همیشه شانس قرار گرفتن در صفحه اول انجمن را خواهد داشت. به‌علاوه، اگر به شکلی مؤثر از انجمن های گوگل‌پلاس استفاده کنید، خواهید دید که اشتراک‌گذاری مطالب‌تان و همین‌طور، تعداد دنبال‌کنندگان شما به صورت قابل‌توجهی افزایش می‌یابد. در همین حال، قانون‌های هر انجمنی را رعایت کنید و منتظر زمانی باشید که اعضا در آن فعالیت بیشتری دارند.

تبلیغات گوگل‌پلاس به شیوه‌ای متفاوت عمل می‌کنند

ارسال پست‌های تبلیغاتی در گوگل به شیوه‌ای کاملاً متفاوت با فیسبوک انجام می‌شود. برخلاف فیسبوک، پست‌های تبلیغاتی گوگل‌پلاس، نه بر روی محیط شبکه اجتماعی، بلکه در شبکه کلی گوگل نمایش داده می‌شوند. این موضوع نه‌تنها دسترسی به تبلیغات را بالا می‌برد، بلکه شبکه اجتماعی را نیز تبدیل به محیطی بدون‌تبلیغات می‌کند.

تبلیغات فیسبوک منحصر به شبکه اجتماعی هستند؛ در حالی که این تبلیغات در گوگل‌پلاس به سطح دسترسی بالاتری می‌رسند. به‌علاوه، با توجه به اینکه گوگل AdWords از آنها پشتیبانی می‌کند، هدف‌گذاری پست‌های تبلیغاتی گوگل‌پلاس بسیار مناسب‌تر صورت می‌گیرد. همچنین می‌توانید به صورت لحظه‌ای برای این تبلیغات کامنت بگذارید، یا آنها را به اشتراک بگذارید و +1 بدهید.

بهترین روش‌های هشتگ‌گذاری در گوگل‌پلاس

هشتگ‌های گوگل‌پلاس به شیوه‌ای بسیار متفاوت نسبت به تویتر و فیسبوک عمل می‌کنند و بیشتر برای جستجوی محتوا استفاده می‌شوند تا دسته‌بندی آنها.

گوگل‌پلاس برای هر پست هشتگ‌هایی را پیشنهاد می‌کند. در همین حال، شما می‌توانید هشتگ‌های خودتان را نیز اضافه کنید. در اینجا می‌خواهیم یک ترفند ساده برای دانستن اینکه کدام هشتگ‌ها توسط گوگل پیشنهاد شده‌اند و کدامیک توسط کاربر ایجاد شده‌اند را بررسی کنیم. 

 

در پست بالا، دو فرمت را در هشتگ‌ها ملاحظه می‌کنید؛ خاکستری و آبی. تگ‌های به رنگ خاکستری، توسط کاربر اضافه شده‌اند، در حالی که تگ‌های آبی‌رنگ را گوگل پیشنهاد داده است.

حداکثر ۳ هشتگ در هر پست استفاده کنید. البته بیشتر از این مقدار می‌توانید استفاده کنید، ولی گوگل‌پلاس بیشترین اهمیت را برای ۳ تگ اول قائل است. اگر در لیست بر روی یکی از هشتگ‌ها کلیک کنید، پست‌های مرتبط را نمایش خواهد داد. با کلیک بر روی دکمه‌های فلش طرفین، می‌توان بین پست‌ها حرکت کرد.

می توانید به آدرس https://plus.google.com/explore/ بروید و هشتگ‌های مناسب برای مطالبتان را پیدا کنید. به عنوان نمونه، در اینجا هشتگ #contentmarketing وارد شده و نتیجه زیر به‌دست آمده است.

به این طریق، می‌توان هشتگ‌های مرتبط با مطالب را پیدا کرد. این روش در پیدا کردن هشتگ‌های محبوب بسیار مفید است.

از طرف دیگر، در فیسبوک، هیچ ابزار هماهنگی برای پیدا کردن هشتگ‌های محبوب وجود ندارد؛ مگر اینکه تعداد کمی از آنها را در بخش موضوعات بحث‌برانگیز (trending topics) پیدا کنیم.

استفاده از گوگل‌پلاس برای تشخیص کاربران تأثیرگذار

گوگل‌پلاس پر از افرادی است که به استفاده از تکنولوژی‌های بروز علاقه دارند و بر صنعت تأثیر می‌گذارند. امواج و حلقه‌ها دو ابزار در گوگل‌پلاس برای پیدا کردن افراد مرتبط با موضوع شما هستند؛ افرادی که تأثیرگذاری قابل‌توجهی نیز داشته باشند.

در مورد «امواج» صحبت کنیم که مانند «حلقه‌ها»، مفهومی آشنا برای کاربران گوگل‌پلاس است. امواج گوگل‌پلاس، ابزاری است که با کمک آن می‌توانید نحوه اشتراک‌گذاری مطالب خود و مسیر انتقال محتوا را به صورت گرافیکی نمایش دهید. 

در نمودار «امواج» در تصویر بالا مشاهده می‌کنید که محتوا اولین بار توسط شخصی به نام «پیر فار» به اشتراک گذاشته شده و سپس «مت کاتس» و ۴۷۲ کاربر دیگر آن را دوباره به اشتراک گذاشته‌اند. امواج فقط داده‌های مربوط به پست‌های پابلیک را نمایش می‌دهند و بنابراین، در اینجا فقط می‌توان ۳۷۵ اشتراک‌گذاری را رهگیری کرد.

در مورد تشخیص کاربران تأثیرگذار، باید اشاره کرد که هر چه موج بزرگتر باشد، کاربر تأثیر بیشتری بر دنبال‌کنندگانش دارد. این موضوع در مورد دایره شکل گرفت در اطراف کاربر «مت کاتس» کاملاً مشخص است. به همین ترتیب، اگر در یک موج خاص دقیق شوید، اشتراک‌گذاری‌های دوباره از طریق آن شخص، نمایش داده خواهد شد.

بنابراین، اگر می‌خواهید تأثیرگذارترین فرد داخل جامعه گوگل‌پلاس را پیدا کنید، امواج هر کدام از پست‌ها را رهگیری کنید. وقتی این اشخاص تأثیرگذار و قدرتمند را پیدا کردید، نام آنها را یادداشت کرده و یک لیست تهیه کنید. می‌توانید برای محتواهای آینده بازاریابی خود، با آنها به توافق برسید. این در حالی است که پیدا کردن افراد قدرتمند در زمینه کاری‌تان در فیسبوک، به مراتب دشوارتر است و زمان بیشتری را نیز از شما می‌گیرد. ولی در گوگل‌پلاس، می‌توانید امواج مربوط به هر پست را پیدا کنید؛ حتی اگر آنها از طرف رقبای شما باشند.

اگر از شما بخواهند اولین چیزی که پس از شنیدن عنوان «شبکه‌های اجتماعی» در ذهن‌تان می‌آید به زبان بیاورید، احتمالاً «فیسبوک»، «توییتر» و یا «اینستاگرام» خواهد بود و حتماً «گوگل‌پلاس» جزو آنها نیست. ولی چرا باز هم کارشناسان به این شبکه اطمینان می‌کنند؟ قبلاً ابتکار عمل گوگل، یکی از دلایل این اطمینان بود؛ ولی این موضوع نیز هم‌اکنون رنگ باخته و باید دید چه عامل محرّک دیگری می‌توان برای بازاریابی گوگل‌پلاس یافت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *